Rodzaje obróbki metalu – twardnienie

Jakikolwiek materiał, w tym także metale oraz wyroby stalowe bez najmniejszego kłopotu wolno poddać różnym rodzajom obróbki. Mogą to być formy mechaniczne, cieplne, chemiczne oraz dużo innych. Prawdopodobnie większość z nas przynajmniej raz w życiu dokonywała pewnych prac przy produktach metalowych, każda z nich jest swego typu obróbką.

Wśród mechanicznych, najbardziej znanym jest naturalnie skrawanie, czyli cięcie pozwalające zdobyć materiał o wyznaczonych oraz niezbędnych nam wymiarach. Do tego dochodzi także szlifowanie, wiercenie, gięcie, frezowanie, wytaczanie oraz dużo innych. Pod względem syntetycznym w najwyższym stopniu globalną formą jest hartowanie pozwalające uzyskać jeszcze poprawniejsze właściwości oraz wytrzymałość na dużo elementów zewnętrznych i działanie różnych sił fizycznych. Do obróbki należy zaliczyć także zagruntowanie i malowanie, dające solidność na korozję i zabezpieczające przed najgorszym dopuszczalnym faktem, czyli rdzą.

Każdy proces niezależnie czy mechaniczny, fizyczny, chemiczny lub inny określany jest mianem obróbki stali, ponieważ dzięki temu zmienia ona swój kształt, parametry i ogólny wygląd zewnętrzny – znacznie więcej na Energoel. Najistotniejszym procesem syntetycznym występującym w trakcie obróbki stai jest oczywiście hartowanie. Ma prawo dotyczyć ono nie tylko tego typu materiału, gdyż bardzo w wielu przypadkach słyszymy też o hartowanym szkle lub ewentualnie innych wyrobach.

Wykonuje się go w zasadzie przez wzgląd na uzyskiwanie materiałów o jak najlepszej odporności na działanie wszystkich składników fizycznych, takich jak siły dynamiczne oraz statyczne oraz mechanicznych. Po ukończeniu tego etapu obróbki, żadne siły nie są w stanie zniszczyć absolutnie danego materiału, a w szczególności stali. Istnieje parę metod stosowania tego rodzaju procesu, a są to zazwyczaj: proste, stopniowe, izotermiczne, powierzchniowe (płomieniowe, indukcyjne, kąpielowe, ślepe, laserowe, kontaktowe, elektrolityczne, impulsowe).

Całościowa reguła hartowania polega na wykonywaniu dwóch następujących niebawem po sobie czynności. Główną jest niezbędne rozgrzanie stali do temperatury wynoszącej ponad 700 stopni oraz utrzymywanie jej przez ustaloną długość czasu. Po takim wygrzaniu musi nastąpić jak najszybsze schłodzenie, aby nie powstały niepotrzebne tlenki mogące przekształcić właściwości materiału.br>

Powiązane publikacje